Sport

Narciarstwo biegowe – sport dla każdego

narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe jest jednym ze sportów zimowych. Biegówki nie wymagają profesjonalnych umiejętności, tak jak jest w przypadku jazdy na nartach ze stoku czy podczas zjazdów na snowboardzie. Jazda na nartach biegowych nie wymaga też korzystania ze specjalnie przygotowanych stoków więc nie trzeba planować długich wyjazdów i odkładać na tą okazję dodatkowych funduszy. Do jazdy wystarczy dobra trasa oraz specjalne narty. Narciarstwo biegowe jest przyjemnym i bezpiecznym sportem, nawet amator nie musi się go obawiać. Przed rozpoczęciem tej przygody sportowej warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta dyscyplina sportowa, jaki sprzęt jest niezbędny oraz na co warto zwracać uwagę.

Czym jest narciarstwo biegowe?

Narciarstwo biegowe jest sportem zimowym, który swój początek zawdzięcza Norwegom. Polega na wykonywaniu ruchów na nartach, które przypominają bieganie. Aby go uprawiać, wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt oraz oczekiwać na kilkucentymetrowy opad śniegu. Obecnie powstaje coraz więcej specjalnie przygotowanych tras specjalnie dla biegaczy na nartach, szczególnie w miejscach, gdzie pada dużo śniegu. Jazdę na nartach biegowych można rozpocząć w każdym wieku, a także niezależnie od posiadanych umiejętności. 

Obecnie wyróżnia się dwa najbardziej popularne typy jazdy na biegówkach:

– klasyczny,

– łyżwowy.

Styl klasyczny jazdy na nartach wybierany jest najczęściej przez początkujących amatorów tego sportu. Jazda tym sposobem polega na wykonywaniu bezkroków, utrzymując narty w położeniu równoległym względem siebie. Obrazując, należy ślizgać się na nartach i w tempie odbijać kijkami od podłoża. Styl klasyczny jest o wiele łatwiejszy w opanowaniu, a przybierane prędkości nie są zawrotne.

Styl łyżwowy jest nieco trudniejszy. Pierwsza różnica pojawia się już na etapie zakupu nart. Profesjonalne biegówki są nieco krótsze od amatorskich, a kijki z kolei dłuższe. Technika jazdy w stylu łyżwowym polega na odbijaniu się i przenoszeniu ciężaru z prawej nogi na lewą. Jego opanowanie zazwyczaj zajmuje trochę czasu, ale satysfakcja z jazdy jest ogromna.

Narciarstwo biegowe posiada wiele zalet. oprócz spalania kalorii, doskonale wzmacnia mięśnie praktycznie całego ciała. Wspomaga pracę nad kondycją i koordynacją ruchową. Ten sport przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od wieku oraz kondycji fizycznej.

Jakiego sprzętu wymaga uprawianie narciarstwa biegowego?

Pierwszym, obowiązkowym ekwipunkiem jest zakup sprzętu do rozpoczęcia przygody z narciarstwem biegowym. Zobacz produkty niezbędne do narciarstwa biegowego i wybierz odpowiednie akcesoria dla siebie. Aby biegać po wybranym przez siebie terenie, takim jak łąka, leśne ścieżki czy pola, należy zaopatrzyć się w narty biegowe. Ich długość do amatorskiej jazdy powinna być około 20 – 30 cm dłuższa niż wzrost. Następnym elementem są wiązania do nart. Dzięki nim, pieta będzie unieruchomiona podczas jazdy, a kostka zabezpieczona przed ewentualnym urazem. Kolejnym sprzętem, jaki należy wybrać są odpowiednie buty. Najlepsze dla początkujących będą buty turystyczne, które sięgają powyżej kostki. Kijki również są obowiązkowe nawet dla początkujących. Ich wysokość powinna sięgać do ramion. 

Drugą kategorią akcesoriów, którą należy rozpatrzeć przez przystąpieniem do biegania na nartach jest odpowiednia odzież. Spodnie termiczne oraz bluzy zapewnią ciepło podczas mroźnych dni. Dodatkowo wykonane są tak, aby zapewnić maksymalny komfort podczas ruchu. Rękawiczki, czapka i szalik również są obowiązkowe. Przez głowę i dłonie ucieka duża ilość ciepła, a odpowiednie zabezpieczenie zapewni odpowiednie odczucia termiczne.

Jakiego sprzętu używają profesjonaliści z asortymentu Decathlon?

Narty, jakich używają profesjonaliści są przeznaczone do praktykowania stylu łyżwowego. To właśnie po nie sięgają zaawansowani użytkownicy biegówek. Narty do łyżwowego stylu jazdy są krótsze niż w klasycznej jeździe. Dodatkowo posiadają jedną strefę jazdy na całej długości ślizgu. Przy zakupie istotna jest waga użytkownika. Dzięki ich większej sztywności skrętnej zaawansowany narciarz morze pozwolić sobie na odbijanie z krawędzi nart, co daje jazdę bez większego wysiłku.

Buty, po jakie sięgają profesjonaliści również różnią się od tych, wykorzystywanych w klasycznej jeździe. Ich konstrukcja jest sztywniejsza, dlatego że wykonywany jest zupełnie inny ruch. Dodatkowo miejsce, w którym są kostki jest dodatkowo usztywnione i wzmocnione, aby nie doprowadzić do kontuzji. 

Zapaleni narciarze sięgają również po różne akcesoria. Są nimi profesjonalne bidony na wodę, czy uchwyty na telefon. Bardzo ważnym elementem jest też kask. Zapewnia ochronę głowie, a w razie upadku doskonale amortyzuje uderzenie. 

Warto zacząć jeździć na biegówkach!

Jazda na biegówkach może być przyjemnym i lekkim sportem zimowym. Oprócz sprzętu, nie wymaga specjalnie przygotowanych stoków czy wyjazdu w góry. Doskonale wzmacnia całe ciało, poprawia kondycję i wspomaga odchudzanie. Dodatkowo można go uprawiać dosłownie wszędzie. Narciarstwo biegowe jest świetnym pomysłem na relaks na dworze, a także sposobem na aktywny czas na świeżym powietrzu. Bieganie na nartach jest odpowiednie dla każdego, wystarczy tylko zacząć. 

Similar Posts

Dodaj komentarz