Sport

Czy pandemia koronawirusa zagraża karierom sportowców?

Kariera sportowców a koronawirus

Pandemia koronawirusa sprawiła, że świat wstrzymał oddech. Jej konsekwencje odbiły się na każdej dziedzinie sportu – odwołano lub przełożono najważniejsze wydarzenia, a sportowcy borykają się z utrudnionymi treningami i kontraktami sponsorskimi. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że jest to historyczny moment, który może zadecydować o przyszłości sportu. Jak z nowymi wyzwaniami radzi sobie świat motorsportu? Czy kariery sportowców są zagrożone?

Z powodu epidemii koronawirusa odwołano lub przełożono już 10 wyścigów Formuły 1, zwanej „królową motorsportu”. Wśród nich znalazło się Grand Prix Australii, które odwołano na 2 godziny przed oficjalnym rozpoczęciem treningów. Przyczyną było zachorowanie na wirusa jednego z członków ekipy McLarena, w wyniku czego zespół musiał wycofać się z wyścigu. Kolejne wyścigi stoją pod znakiem zapytania.

To tylko jeden z wielu przykładów, który zmienił plany wielu sportowcom

 Związki sportowe oraz ich zawodnicy mocno zastanawiają się nad tym, co dalej z polskim i światowym sportem. Niektórzy czują bezcelowość tego czasu, rozprężenie, odgórnie narzucony odpoczynek i urlop, brak celu sportowego w związku z odwołanymi zawodami, da się wyczuć także poczucie zawieszenia, negatywne myślenie (a niestety będzie go coraz więcej), złość i frustrację. To normalne odczucia w tej sytuacji. – mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportowy. Dodaje: – Jako że sportowcy dużo podróżują, obecna sytuacja może im przypominać także zamknięcie w klatce i przymusowe zakończenie kariery. Niestety. 

Organizatorzy, jeśli jest to możliwe, starają się przenieść zawody do przestrzeni online. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych wyścigów okazały się te w przestrzeni internetu. Za pomocą specjalnych symulatorów i oficjalnej gry Formuły 1, kierowcy mogli wziąć udział w internetowym wyścigu. W grze rywalizowało dwóch aktualnych kierowców F1 – Lando Norris i Nicholas Latifi. Pierwszy z nich relacjonował swoją grę na żywo, gdzie obserwowało go 100 tys. osób. Mimo faktu, że wiele aspektów gry wymagało poprawy, to jest to interesująca opcja dla fanów F1. To nie koniec wirtualnych rozgrywek – 18 kwietnia odbył się wyścig na wirtualnym torze Suzuka z udziałem m.in. kierowcy F1 – Roberta Kubicy. 12-godzinny wyścig zainaugurował sezon iRace Endurance Series 2020 – w tej serii odbędą się jeszcze 3 wyścigi. Polski Związek Motorowy poszedł o krok dalej i powołał nową dyscyplinę – digital motorsport. 26 kwietnia odbył się pierwszy wyścig z udziałem 9 utytułowanych kierowców z dziedziny motorsportu i simracingu. Tym samym Polska została pierwszym krajem, który zorganizował oficjalne mistrzostwa w digital motorsporcie.

Inicjatywę Polskiego Związku Motorowego wspiera również firma Ravenol: – Jesteśmy dumni z tego, iż jako partner Mistrzostw Polski Digital Motorsport mamy możliwość wspierać w tym trudnym dla wszystkich czasie polskich sportowców. Jesteśmy przekonani, że taki rodzaj aktywności zostanie pozytywnie przyjęty nie tylko przez samych uczestników wyścigu, ale również przez ich fanów. – mówi Patrycja Rzoska z firmy Ravenol organizatora sieci warsztatowej Ravenol Professional.

Zamrożenie świata sportu i konsekwencje

Z uwagi na fakt, iż nikt nie wie, kiedy zakończy się pandemia, podejmowanie decyzji jest bardzo utrudnione. Dotyczy to zarówno organizatorów zawodów, sportowców, jak i firm, które finansowo wspierały zawodników. Poziom niepewności daje powody do zaniepokojenia nad dalszym rozwojem wielu sportowców.

– Realizacja umów sponsorskich w okresie panowania epidemii stoi pod znakiem zapytania. To dzięki funduszom od sponsorów wielu kierowców ma środki na to, by móc uczestniczyć w wyścigach. W momencie kryzysu gospodarczego wiele firm decyduje się na cięcia budżetu, a często jako pierwsze obcinane są środki przeznaczone na marketing. W tej sytuacji kierowcy mają przed sobą trudne wyzwanie, by przekonać sponsorów o tym, że warto w nich zainwestowaćTo często od ich decyzji zależy rozwój lub zakończenie kariery wielu dobrze zapowiadających się sportowców. – mówi Gosia Rdest, kierowca wyścigowy, ambasadorka firmy Ravenol. Dodaje: – Ja na szczęście jedno podium w tym roku już zaliczyłam  w styczniu udało mi się z zespołem MRS wywalczyć 1. miejsce w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju, który został przerwany przez ogromny deszcz, przez co trwał niecałe 7 godzin! I tak jak wielogodzinny wyścig w Dubaju został przerwany, tak nasz start sezonu stanął teraz pod znakiem zapytania.

Wytrwałość i treningi w trudnych warunkach

Zawodowi sportowcy wiedzą, że w drodze po medal, pojawia się wiele trudności. Ci, którzy dopiero rozpoczynają karierę w sporcie, uczą się, jak pokonywać pojawiające się niedogodności. Bowiem obok treningów fizycznych, ważną rolę w kształtowaniu zwycięzców ma trening mentalny. I to właśnie w tę część budowania „formy” podczas pandemii, mogą zaangażować się sportowcy.

– Głowa w sporcie jest najważniejsza i teraz mamy właśnie ten moment, by nasz sportowy umysł wysłać na ćwiczenia, ale tym razem mentalneTo czas na rozwój, samoedukację oraz zgłębianie możliwości psychologii sportu. Właściwe książki, motywujące filmy i kontakt  z psychologiem sportowym – już nie ma wymówki, że nie mamy na to czasu. – mówi Katarzyna Selwant, psycholog sportowy. Dodaje: – Pamiętajmy, że wygrają Ci sportowcy, którzy ten czas wykorzystają, dobrze spożytkują i zrobią postępy. Widzę ten okres jako szansę. To się wszystko kiedyś skończy, dlatego tak ważne jest, żeby jak najszybciej wziąć się do pracy, także tej mentalnej.

Gosia Rdest wzięła sprawy w swoje ręce. Ćwiczy, jeździ na rowerze, bierze udział w wyścigach online, by trenować refleks. Nagrywa także filmiki na swój kanał na YouTube, a to wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do nowego sezonu i być w stałym kontakcie ze swoimi fanami. I jak mówi: – Czas na kwarantannie wykorzystuję najlepiej jak tylko potrafię i zachęcam do tego też innych. Mam nadzieję, że dzięki wspólnej mobilizacji wszystkie aspekty naszego życia powrócą do normy i już niedługo ponownie będę mogła usiąść w aucie na torze i spotkać się ze swoimi fanami.

Similar Posts

Dodaj komentarz