Aktualności

Za nami TSD Wiosna 2020

Wiosna 2020

Targi Sztuki Dostępnej Wiosna 2020 na Allegro już za nami. Były to pierwsze w Polsce targi sztuki odbywające się wyłącznie w Internecie. Okazało się, że do zakupów dzieł sztuki w sieci jest w Polsce wielu chętnych.

Odbywające się cyklicznie Targi Sztuki Dostępnej to wydarzenie, które zawsze przyciąga tłumy. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów, właścicieli galerii i osób zainteresowanych zakupem dzieł sztuki. Przypomnijmy: to jedyne w Polsce targi, na których prezentowane są wyłącznie prace z kręgu sztuki współczesnej w cenach nie przekraczających pięciu tysięcy złotych.

Z uwagi na okres pandemii trzecia edycja odbyła się wyłącznie w formule online

Partnerem strategicznym wydarzenia była firma Allegro. W dniach 7-30 czerwca br. na specjalnie utworzonej stronie allegro.pl/zobacz/TSD wystawionych zostało około 8000 dzieł sztuki. Aby ułatwić odbiorcom orientację w ofercie, wszystkie prace posegregowano pod względem przedziałów cenowych i techniki wykonania (malarstwo, rysunek, fotografia, grafika itd.) Zakupy odbywały sie w opcji „kup teraz”, czyli po z góry ustalonej cenie, za wyjątkiem trwającej przez pierwszy tydzień, towarzyszącej wydarzeniu Licytacji Specjalnej.

Decyzja o zmianie charakteru wydarzenia na całkowicie internetowe podjęta została z oczywistych powodów i niemal w ostatniej chwili. Proces organizacyjny przebiegał zatem bardzo szybko, a wydarzenie promowane było głównie w sieci. Kampania reklamowa dotarła do 3, 3 mln osób, artykuły i wzmianki w mediach miały podobnie wysoki zasięg*. Wszystko to zaowocowało rekordową liczbą odbiorców. Wydarzenie na Allegro w ciągu trzech tygodni odwiedziło 69 500 osób. Wyższa niż zwykle była też liczba wystawców: 147. Jak zwykle wystawcy podlegali selekcji i nie każdy został przyjęty. W sumie w targach wzięło udział 36 galerii i 111 artystów działających indywidualnie. Sprzedali oni łącznie 552 obiekty artystyczne.

Największym powodzeniem tradycyjnie cieszyło się malarstwo, na drugim miejscu był rysunek

Formuła targów internetowych pozwoliła nam dotrzeć do całkowicie nowej, wielotysięcznej publiczności – mówią zgodnie Lena Szwed-Strużyńska i Ewa Mierzejewska, organizatorki Targów Sztuki Dostępnej. – Pojawili się zupełnie nowi klienci, którzy po raz pierwszy w życiu dokonali zakupu prawdziwego, oryginalnego dzieła sztuki. Takich osób było zdecydowanie więcej niż zwykle. To dobrze, bo popularyzacja sztuki współczesnej od samego początku była naszą misją.

Kolejne Targi Sztuki Dostępnej planowane są na listopad 2020 roku. W jakiej formule się odbędą, dowiemy się wczesną jesienią. Informacje na temat czwartej edycji wydarzenia pojawią się na stronie targisztukidostepnej.pl oraz na profilach Targów Sztuki Dostępnej w mediach społecznościowych.

Similar Posts

Dodaj komentarz