Aktualności

Rajd Dakar 2021 – jakie zmiany czekają na uczestników?

Rajd Dakar

Rajd Dakar to bezsprzecznie najpopularniejszy, a zarazem najbardziej wymagający rajd terenowy w historii motorsportu. Nie dziwi zatem wielkie zainteresowanie kibiców z całego świata, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnej edycji imprezy, która podobnie jak Rajd Dakar 2020, odbędzie się w całości w Arabii Saudyjskiej. Jednak na uczestników 43. edycji rajdu czeka kilka zmian oraz nowości, dzięki którym Dakar stanie się jeszcze bardziej bezpieczny, ale i widowiskowy. Zatem o jakich zmianach warto wiedzieć przed startem Rajdu Dakar 2021?

Rajd Dakar 2021: ponownie Arabia Saudyjska

Areną zmagań przyszłorocznego Rajdu Dakar ponownie będą pustynie Arabii Saudyjskiej, choć przed wybuchem pandemii organizatorzy planowali rozszerzyć panel krajów-gospodarzy o kilka pobliskich państw. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się na rozegranie wszystkich OS-ów w Arabii Saudyjskiej, jednak w jej całkowicie innych regionach. Choć dokładny przebieg trasy Rajdu Dakar 2021 nie jest jeszcze znany, to wiadomo już, że uczestnicy rozpoczną i zakończą rywalizację w Dżuddzie, a dzień przerwy spędzą w mieście Ha’il. Wielu ekspertów uważa, że trasa będzie wolniejsza, faworyzująca jazdę techniczną.

Rajd Dakar 2021: roadbook tuż przed startem

Jedną z największych zmian w stosunku do poprzednich edycji Dakaru będzie udostępnianie roadbooka tuż przed startem etapu. Wszystkie załogi będą mieć zatem jedynie kilkanaście minut na to, aby zapoznać się z mapą trasą i dostosować strategię jazdy do jej profilu. Nowe rozwiązanie z roadbookiem było testowane już w tegorocznej edycji rajdu, ale w mniejszym wymiarze – jedynie na kilku wybranych OS-ach.

Zobacz także: https://interactiv.pl/jak-zostac-kierowca-rajdowym/

Rajd Dakar 2021: zmiany w przepisach bezpieczeństwa

Na więcej uwagi zasługują nowe zapisy w zasadach bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać wypadkom śmiertelnym, które w przeszłości przecież już się zdarzały. Najważniejsza zmiana dotyczy kategorii motocykli – każdy pojazd będzie musiał być wyposażony w poduszkę powietrzną, co skrzętnie będą kontrolować sędziowie przed wyjazdem motocyklistów na trasę. Warto wspomnieć również o wprowadzeniu tzw. „wolnych stref” z ograniczeniem prędkości oraz sygnałów dźwiękowych na teoretycznie najniebezpieczniejszych odcinkach rajdu.

Rajd Dakar 2021: nowa kategoria

Ozdobą zbliżającej się kolejnej edycji Dakaru będzie rywalizacja w kategorii „Dakar Classic”, w której walkę o zwycięstwo będą toczyć rajdowcy siedzący za kierownicami pojazdów startujących w Rajdzie Dakar przed rokiem 2000. Jest to świetna wiadomość dla każdego fana motorsportu oraz jego bogatej historii.

Similar Posts

One thought on “Rajd Dakar 2021 – jakie zmiany czekają na uczestników?

Dodaj komentarz