Aktualności

Uzależnienia – jak niszczą życie człowieka?

niszczace uzaleznienie

Uzależnienie to stan, w którym człowiek staje się niewolnikiem przyjemności. Uzależnić można się od wielu rzeczy. Mogą to być różnego rodzaju substancje lub czynności. Wszystko zaczyna się od poczucia satysfakcji i przyjemności a później organizm chce tylko więcej i więcej. Jest to naturalnie wykształcony mechanizm, który kieruje człowieka do rzeczy dla niego korzystnych. Niestety przyjemność nie zawsze jest korzystna, a z biegiem czasu zamienia się w przymus. Najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za uzależnienia jest dopamina zwana potocznie hormonem szczęścia. Wydziela się ona w momencie wykonywania czynności lub przyjmowania substancji stymulujących ten obszar mózgu, który za nią odpowiada.

Przekroczenie granicy, jaką jest uzależnienie, może skutecznie zniszczyć człowiekowi życie. Na szczęście istnieją sposoby walki z uzależnieniem. Mózg człowieka ma możliwość regeneracji dlatego nawet nadwyrężony, ma możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania. Kluczem jest jednak silna wola i samozaparcie. Nieoceniona będzie również pomoc takich miejsc jak Ośrodek Leczenia Uzależnień Terapia Nałęczów.

Rodzaje uzależnień

Uzależnienia mogą występować w kilku różnych formach. Jednak niezależnie od czynnika uzależniającego mechanizmy uzależnienia są takie same. Wyróżniamy następujące rodzaje uzależnień:

Uzależnienia psychiczne

Uzależnienie psychiczne ma miejsce podczas przyjmowania różnego rodzaju substancji psychoaktywnych jak alkohol, narkotyki czy leki. Oprócz substancji zaliczamy do nich również uzależnienia behawioralne odpowiadające za kompulsywne wykonywanie niektórych czynności. Uzależnienie powstaje w wyniku interakcji pomiędzy używaną substancją a osobą, która ją zażywa i kontekstem całej sytuacji. W tym przypadku brak zażycia substancji objawia się złym samopoczuciem oraz pogorszeniem stanu emocjonalnego.

Uzależnienia fizyczne

Uzależnienia fizyczne objawiają się poprzez pojawienie się dolegliwości fizjologicznych w wyniku zaniechania przyjmowania niektórych substancji. Może to być drżenie mięśni, bezsenności czy brak energii. Zjawiska te nazywane są zespołem abstynencyjnym. Objawy te ustępują po ponownym przyjęciu substancji psychoaktywnej.

Uzależnienia społeczne

Uzależnienie nazywane również socjologicznym, które objawia się potrzebą przynależności do różnych grup społecznych. Często dotyka ono młodzieży, a jego przyczyną jest presja otoczenia. Narażone na nie są w szczególności osoby mające problemy z nawiązywaniem kontaktów.

Jak uzależnienie wpływa na życie człowieka

Przekraczanie granicy uzależnienia zachodzi powoli. Można powiedzieć, że trudno wręcz dostrzec moment, w którym człowiek staje się niewolnikiem substancji. Gdy już minie się ten etap, diametralnie zmienia się życie człowieka uzależnionego. Przestaje dostrzegać on otaczający go świat, a jego myśli skupiają się tylko i wyłączenie wokół substancji lub czynności, bez której nie może żyć. Osoba uzależniona podejmuje wiele kroków byle tylko móc po raz kolejny się napić, zapalić czy zagrać. Uzależnienie niszczy relacje osoby uzależnionej z rodziną i przyjaciółmi. Ci widząc destrukcyjny wpływ takiej osoby na siebie, zrywają kontakt, a osoba chora zostaje sama. Zażywanie substancji psychoaktywnych niszczy również organizm człowieka. Wysiadają nerki, przestaje funkcjonować układ nerwowy czy sercowo naczyniowy. Stan uzależnienia jest niezwykle destrukcyjny, dlatego należy działać zawczasu.

Jak leczyć uzależnienia? Do kogo udać się po pomoc?

Aby wyjść z choroby, warto poddać się terapii uzależnień. Proces leczenia uzależnienia może być długi, ale jest jedyną szansą na powrót do normalnego życia. Najlepszą metodą leczenia uzależnienia jest odpowiednia psychoterapia w ośrodku leczenia uzależnień takim jak Terapia Nałęczów. Wykwalifikowani psycholodzy i psychoterapeuci najlepiej wiedzą, jak pokierować całym procesem oraz jak dopasować leczenie do chorego. Decydując się na leczenie dobrym pomysłem będzie skorzystanie zarówno z terapii indywidualnych jak i grupowych, aby lepiej poznać swój problem. Jeśli masz problem, z jakimkolwiek uzależnieniem, nie czekaj!

Similar Posts

Dodaj komentarz