Życie miasta

Sztuka miejska w służbie ekologii – unikalny mural Alei Bielany we Wrocławiu

Mural

Od kilku tygodni w Alei Bielany można podziwiać niezwykłą galerię prac, stworzonych przez najlepszych polskich rysowników. Nie jest to jednak tradycyjna ekspozycja. Kolorowe ilustracje znalazły się bowiem na witrynach sklepowych, a ich zadaniem jest nie tylko cieszyć oko, ale przede wszystkim zachęcać do dokonywania proekologicznych wyborów. Teraz Centrum wychodzi z przekazem także w przestrzeń miejską, tworząc unikalny mural, na którym znajduje się przewodnia ilustracja kampanii „Dbaj o planetę masz to w naturze”.

Codzienna segregacja śmieci, założenie kwietnego balkonu czy wybór roweru zamiast samochodu – to tylko kilka prostych przykładów na to, jak dzięki małym zmianom w codziennym życiu możemy wpłynąć na kondycję naszego środowiska. O tym też traktuje kampania „Dbaj o planetę, masz to w naturze”, zorganizowana przez Aleję Bielany przy współpracy z wybitnymi polskimi rysownikami i ilustratorami: Martą Wójcik-Śmierską, Katarzyną Bogucką, Dawid Ryskim, Przemkiem Liputem i Łukaszem Majerowskim. Każdy z nich zaprojektował autorskie dzieło, które następnie zostało przeniesione w formie ręcznego malowidła na sklepowe witryny Centrum Handlowego. Wystawa ma inspirować i motywować do wspólnych działań na rzecz środowiska, dlatego organizatorzy pomyśleli o tym, aby przekaz został z mieszkańcami Wrocławia na dłużej. Każdy, kto odwiedzi Aleję Bielany, może zabrać ze sobą pocztówki oraz plakaty, na których znajdują się grafiki znanych polskich ilustratorów.

To jednak nie wszystko

Aby jeszcze bardziej przybliżyć mieszkańcom kwestię ochrony planety, Aleja Bielany wyszła w przestrzeń miasta, przenosząc grafikę pt. „Minimum odpadów, maximum radości”, na jedną ze ścian budynku na Placu Legionów, przy skrzyżowaniu ulic Grabiszyńskiej i J. Piłsudskiego. Mural o powierzchni 209 m kwadratowych tworzony był w 100% ręcznie przez 6 dni, a pracowało nad nim 4 artystów.

– Chciałam stworzyć optymistyczną, witalną ilustrację, na której ludzie cieszą się z życia, są na łonie natury, otoczeni roślinnością; oszczędzają wodę, korzystają z alternatywnych źródeł energii, nie kupują nadmiernie rzeczy, są radośni i prowadzą aktywny tryb życia – opisuje swoje dzieło autorka, Marta Wójcik-Śmierska.

Kampania „Dbaj o planetę, masz to w naturze” to kolejna proekologiczna inicjatywa, organizowana przez Aleję Bielany.

– Wierzymy, że wielkie zmiany mogą dokonać się dzięki małym krokom, a transformacje globalne zaczynają się od działań lokalnych. Dlatego zachęcamy do niewielkich aktywności, które mają ogromne znaczenie dla kondycji naszej planety. Podczas tworzenia naszej inicjatywy zależało nam na tym, aby nadać przekazowi atrakcyjną formę, która będzie niosła wartość zarówno merytoryczną, jak i wizualną, tak na terenie centrum, jak i w przestrzeni miejskiej, mówi Ewa Kolondra, Dyrektor Centrum Handlowego Aleja Bielany.

Similar Posts

Dodaj komentarz