Aktualności

Enkoder – zasady działania i zastosowanie w przemyśle

enkoder

Branża przemysłowa nieustannie się rozwija i zyskuje na efektywności, głównie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom z zakresu automatyki przemysłowej. Większa wydajność, a co za tym idzie, większe możliwości przetwórcze pozwalają na osiąganie coraz lepszych wyników. Jednym z urządzeń, które w ostatnim czasie znalazło swoje zastosowanie w aplikacjach czy maszynach przemysłowych jest enkoder, który pomimo swojego dość niepozornego wyglądu przyczynia się do poprawy funkcjonowania i automatyzacji wielu procesów zachodzących w zakładach przemysłowych.

Czym jest enkoder i do czego służy?

Enkoder (zwany również czujnikiem pozycjonującym) to urządzenie pomiarowe o niewielkich gabarytach, którego głównym zadaniem jest przekształcanie przesunięcia, czyli ruchu liniowego, jak również ruchu obrotowego na impulsy elektryczne. Przetwarzanie ruchu mechanicznego na sygnały elektryczne służy przede wszystkim do precyzyjnych pomiarów odległości, określania prędkości, pozycji kątowej, przesunięcia czy też liczby obrotów. Enkoder zatem znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność dokładnego pozycjonowania.

Enkodery i ich zastosowanie w przemyśle

Enkodery przemysłowe to urządzenia o znacznie szerszym zastosowaniu niż przetwarzanie ruchu mechanicznego na sygnał elektryczny. Nowoczesne urządzenia pomiarowe są również niezwykle przydatne w kontekście diagnostyki maszyn przemysłowych czy linii produkcyjnych i montażowych, a co za tym idzie – pełnią ważną rolę w optymalizacji wielu procesów. Trudno wyobrazić sobie współczesną branżę przemysłową bez silników elektrycznych z enkoderami dostępnych m.in. u polskiego producenta napędów – firmy https://kacperek.com.pl/ , które przyczyniają się do wzrostu poziomu wydajności wielu zakładów produkcyjnych czy przetwórczych. Enkoder to zatem sprawdzony przepis na kontrolę, bezpieczeństwo i usprawnienie działania wielu przedsiębiorstw.

Zobacz także: https://interactiv.pl/automatyka-przemyslowa-czyli-sposob-na-optymalizacje-procesow/

Rodzaje enkoderów przemysłowych

Enkodery przemysłowe dzielą się na dwa podstawowe typy: enkodery obrotowe i liniowe. Te pierwsze cieszą się większym zainteresowaniem z uwagi na bardziej uniwersalny charakter. Enkodery obrotowe mogą bowiem pełnić funkcję przetworników liniowych po przetworzeniu ruchu obrotowego na liniowy z pomocą specjalnych systemów. Enkodery obrotowe dzielą się z kolei na enkodery inkrementalne (obrotowo-impulsowe) oraz enkodery absolutne (obrotowo-kodowe), które w przemyśle stosowane są w zależności od wymaganego sygnału wyjściowego czy technologii pomiaru.

Similar Posts

One thought on “Enkoder – zasady działania i zastosowanie w przemyśle

Dodaj komentarz