Życie miasta

Jak dbać o słuch? Krótki poradnik dla każdego

dbanie o sluch

Zdolność prawidłowego słyszenia odgrywa istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Pozwala swobodnie komunikować się z innymi, oddawać się ulubionym rozrywkom czy wreszcie dostrzec nadciągające zagrożenia. Dobry słuch często bierzemy za pewnik i nie przywiązujemy odpowiedniej uwagi do profilaktyki, podczas gdy ekspozycja na kilka szkodliwych czynników może pozbawić nas optymalnego komfortu słyszenia. Zatem jak kompleksowo zadbać o słuch, aby uniknąć rozwoju jego chorób? Podpowiadamy.

Profilaktyka słuchu a słuchanie muzyki

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez muzyki, która potrafi umilić nie tylko czas wolny, ale także obowiązki służbowe czy domowe porządki. Warto jednak pamiętać, aby przestrzegać kilka najważniejszych zasad dotyczących bezpiecznego słuchania muzyki. W pierwszej kolejności warto unikać korzystania ze słuchawek, zwłaszcza przy 100% maksymalnej głośności sprzętu. Jeśli jednak nie potrafimy z nich zrezygnować, poziom głośności nie powinien przekraczać 60%, a czas użytkowania słuchawek ograniczyć do 60-90 minut dziennie. Mimo wszystko słuchawki warto zamienić na muzykę płynącą z głośników, ale i tutaj należy kontrolować poziom hałasu i wystrzegać się przebywania w bliskiej odległości od sprzętu audio.

Profilaktyka słuchu a przebywanie w hałasie

Podstawową zasadą przeciwdziałania niedosłuchowi jest unikanie długotrwałego przebywania w hałasie. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić, szczególnie gdy hałas jest stałym elementem środowiska pracy. W takim wypadku należy każdorazowo stosować środki ochrony słuchu, w tym słuchawki wygłuszające czy zatyczki do uszu. Podobne akcesoria często przydają się również poza miejscem pracy – np. na koncertach, na budowie czy w podróży.

Zobacz także: https://colibro.pl/kupujemy-aparat-sluchowy-dla-dziecka-czym-sie-kierowac-przy-jego-wyborze/

Profilaktyka słuchu a domowe urządzenia

Nie jest tajemnicą, że wiele urządzeń codziennego użytku generuje wysoki poziom hałasu. Warto przy tym pamiętać, że głośność dźwięków przekraczający 85 dB to poważne zagrożenie dla kondycji narządu słuchu, dlatego wybierając nowe urządzenia AGD i RTV do domu warto zwracać uwagę na parametr dotyczący emisji poziom hałasu. Na rynku znajdziemy coraz więcej sprzętu emitujących niski poziom hałasu, co pozwala nie tylko zadbać o słuch, ale również o dobre samopoczucie.

Bagatelizowanie problemów ze słuchem to prosta droga do nieodwracalnych zmian, które realnie przyczyniają się do obniżenia jakości życia codziennego. W przypadku wątpliwości warto poddać się badaniu słuchu – jeśli lekarz stwierdzi ubytek, najprawdopodobniej nie obędzie się bez nowoczesnych aparatów słuchowych. Wybór urządzeń dla niedosłyszących staje się coraz większy, a pacjenci mają do dyspozycji różne rodzaje aparatów, które dostępne są m.in. na https://akademiaslyszenia.pl/.

Similar Posts

Dodaj komentarz