Biznes i Polityka

Biznesplan – co to jest i po co się go tworzy?

Biznesplan

Starając się o dofinansowanie na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiele instytucji wymaga stworzenia biznesplanu. Bez niego nie ma mowy o otrzymaniu dotacji unijnych z programów rządowych. Poza tym biznesplan pomaga w zrównoważonym prowadzeniu i rozwoju firmy, która w przyszłości ma przynosić jakiekolwiek zyski. Co to jest biznesplan i po co się go tworzy? Wyjaśniamy!

Co to jest biznesplan?

Biznesplan jest dokumentem, który w bardzo szczegółowy sposób opisuje przedsiębiorstwo pod kątem mocnych stron, przyszłych planów i działań, oraz celów, wydatków oraz zasobów. Przeprowadzenie gruntownej analizy działalności firmy pozwala na przewidzenie ewentualnych zagrożeń i komplikacji w jej funkcjonowaniu oraz zapobieżenie im, zanim się pojawią.

Ponadto dzięki niej można przygotować sobie główny plan rozwoju oraz awaryjny, który zostanie wdrożony na wypadek nieprzewidzianych problemów. Biznesplan przygotowywany jest w formie dokumentu, który zawiera nawet kilkadziesiąt punktów szczegółowo i analitycznie opisanych.

Po co się tworzy biznesplan?

Biznesplan tworzony jest dla dobra rozwoju przedsiębiorstwa. Często w przypadku, gdy był on sporządzany w celu uzyskania dotacji jest także wykorzystywany w późniejszym funkcjonowaniu działalności gospodarczej. Zazwyczaj okazuje się on bardzo pomocny i praktyczny.

Dobrze rozpisany biznesplan to także możliwość ocenienia swojej siły, finansów i rzeczy niematerialnych jak potencjalnych kontrahentów, czy samo zainteresowanie firmą. Dzięki niemu można nakreślić plan działania, aby firma zamiast strat przynosiła tylko i wyłącznie zyski. Opracowanie tego dokumentu pozwala również dostrzec trudności związane z działaniem przedsiębiorstwa na danym rynku.

Jak powinien wyglądać biznesplan?

Struktura biznesplanu nie jest nigdzie opisana ani nie ma też konkretnego wzoru. To jak zostanie on rozpisany zależy w głównej mierze od właściciela firmy. Niektóre instytucje wymagają jednak zawarcia w dokumencie konkretnych elementów. Na budowę biznesplanu składa się:

  • opis działalności – należy szczegółowo opisać czym będzie się firma zajmować, co będzie przedmiotem jej funkcjonowania. Opis powinien być jak najbardziej szczegółowy.
  • charakterystyka przedmiotu działalności – w tym punkcie należy określić co będzie przedmiotem dzialalności. Może to być handel, produkcja, czy też usługi. Należy napisać co to jest, do czego będzie służyć, kto będzie stanowił grupę docelową.
  • mocne i słabe strony – w tym punkcie należy wymienić wszystkie atuty działalności, jaka będzie prowadzona. Można zawrzeć informację o partnerach biznesowych oraz zaplecza maszynowego.
  • plan rozwoju – tutaj podstawową wytyczną jest rozpisanie tego, jak będzie firma się rozwijać na przestrzeni lat i w jaki sposób przedsiębiorca do tego dojdzie

Similar Posts

Dodaj komentarz