Kultura i Sztuka

W czasach kryzysu Polacy inwestują w sztukę – Raportu Artinfo.pl

Sztuka współczesna

Raport Artinfo.pl to jedyne tego typu wydawnictwo w Polsce, najlepsze źródło wiedzy o tym, co aktualnie dzieje się na naszym rynku sztuki. Najnowsza edycja raportu pokazuje, że dzieje się dużo. Z roku na rok kupujemy coraz więcej obiektów artystycznych i coraz więcej za nie płacimy. Co ciekawe, pandemia koronawirusa nie tylko nie zahamowała tego procesu, ale nawet go przyspieszyła.

Jak co roku zespół ekspertów z największego i najbardziej opiniotwórczego portalu o rynku sztuki w Polsce przygotował Raport Artinfo.pl, kompendium wiedzy i unikalny przewodnik dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w sztukę. Raport powstał w oparciu o tysiące danych statystycznych ze wszystkich domów aukcyjnych w Polsce. Kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki znajdą tu liczne podsumowania, zestawienia i komentarze ekspertów. Największe emocje wzbudzają zazwyczaj rankingi. To dzięki czytelnie przedstawionym rankingom poznajemy m.in. ceny najdrożej sprzedanych obiektów, pozycję rynkową każdego z domów aukcyjnych oraz nazwiska artystów uznawanych za najbardziej „gorące” na rynku.

Główna część aktualnej edycji raportu jest podsumowaniem obrotów na rynku aukcyjnym w 2019 roku. Dodatkowo sporo miejsca zajmuje rozdział o sytuacji w pierwszej połowie roku 2020, czyli w czasie, kiedy pojawiła się pandemia koronawirusa.

Wnioski, jakie płyną z lektury raportu, są dość zaskakujące

„Przez ostatnich kilka lat jesteśmy świadkami nieustannego bicia rekordów. W roku 2019 rynek sztuki w Polsce znowu osiągnął najwyższe obroty, zbliżyliśmy się do 300 mln złotych – mówi Rafał Kamecki, Prezes Artinfo.pl. – Odbyła się też rekordowa liczba 337 aukcji, a jeden z domów aukcyjnych przekroczył 150 mln złotych obrotu i zdobył ponad połowę rynku. Pierwsze półrocze 2020, czyli okres, kiedy pandemia wywołała burzę w niemal każdej branży, sprzedaż sztuki wzrosła o niemal 30% w stosunku do półrocza roku ubiegłego. Jeśli ten trend się utrzyma, to pod koniec tego roku znowu osiągniemy historyczny wynik.”

Rafał Kamecki zauważa również, że choć w 2019 roku nadal rosło zainteresowanie kolekcjonerów sztuką współczesną, nastąpił też widoczny powrót do sztuki dawnej, która w latach wcześniejszych wyraźnie traciła na rzecz klasyki współczesności. Ponadto po raz pierwszy w 30-letniej historii rodzimego rynku aukcyjnego ranking najdroższych transakcji otwiera praca rzeźbiarska. Za grupę postaci „Caminando” Magdaleny Abakanowicz zapłacono ponad 8 mln złotych. Na całym świecie umacnia się tendencja, zgodnie z którą najdroższe obiekty artystyczne z roku na rok stają się coraz… droższe – zaznacza Rafał Kamecki. – A czasy kryzysu paradoksalnie oznaczają wyraźny wzrost cen i dochodów na rynku sztuki”.

Raport Artinfo.pl 2020 wydany jest bardzo starannie, w eleganckiej oprawie graficznej. Ponad 320 stron tekstu uzupełnia 250 barwnych reprodukcji, 56 wykresów, 106 tabel i rankingów. Publikację można kupić w cenie 69 zł w salonach Empik na terenie całej Polski, w siedzibie firmy Artinfo.pl, ul. Dzielna 3 w Warszawie oraz przez Internet pod adresem: www.artinfo.pl/raport2020

Artinfo.pl to najbardziej liczące się przedsięwzięcie w sferze informacji o rynku sztuki w Polsce. Tworzona od 20 lat ekspercka platforma internetowa, której działalność koncentruje się na katalogowaniu wszystkich aukcji dzieł sztuki odbywających się w naszym kraju. Artinfo.pl posiada największą, unikalną i stale aktualizowaną bazę informacyjną, na podstawie której tworzone są raporty, analizy i rankingi artystów.

Jako jedyne obiektywne źródło informacji portal aktywnie uczestniczy w kształtowaniu rodzimego rynku sztuki. Eksperci z Artinfo.pl doradzają początkującym kolekcjonerom, szczególnie tym zainteresowanym sztuką współczesną. Reprezentują swoich klientów na aukcjach, udzielają im konsultacji. Za pośrednictwem portalu użytkownicy mogą składać zarówno zlecenia stałe (z limitem ceny), jak i zapisać się na licytację przez telefon. Dodatkowo usługa Artinfo LIVE pozwala śledzić przebieg aukcji i w prosty sposób licytować przez Internet.

19 października 2020 r. Prezes Artinfo.pl Rafał Kamecki odebrał prestiżową nagrodę im. Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego za popularyzację idei kolekcjonerstwa w Polsce. Jury uznało portal za nieocenione źródło informacji i doceniło jego udział w ochronie dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Similar Posts

Dodaj komentarz