Kultura i Sztuka

Letnia Młoda Sztuka

Młoda sztuka

Kolejna, letnia odsłona cyklu Młoda Sztuka to prawdziwa feeria barw, kształtów, niesamowitych, bajkowych światów. To obrazy, obok których nie da się przejść obojętnie. Ponad 50 wyjątkowych obiektów oglądać można do 30 lipca na wystawie w DESA Unicum. Pojawią się prace młodych, najzdolniejszych twórców takich jak Teresa Legierska, Grzegorz Skrzypek czy znany już szerokiej publiczności Adam Wątor. 

Artysta, który stworzył własny, malarski świat, iskrzącą się barwami tajemniczą cywilizację. Taka jest właśnie praca Grzegorza Skrzypka „W oczekiwaniu na mandarynkowe słońce”. Twórca zasłynął m.in. z malarskiego przedstawienia Koniostworów. Na obrazie prezentowanym w DESA Unicum artysta przedstawił wizję tajemniczych, intrygujących zwierząt. Świat stworów Skrzypka to taki, w którym on sam stara się decydować, kto zagra główną rolę, a kto będzie tylko ozdobnikiem, detalem, być może pięknym, ale nie najważniejszym. Dla artysty liczy się ogólne wrażenie. Z jego malarskiej rzeczywistości przebija niebywała radość tworzenia, która jak magnes przyciąga widzów. Wyjątkowe dzieło Grzegorza Skrzypka wylicytować można będzie już 30 lipca.

Przesycony symboliką jest z kolei obraz Teresy Legierskiej „Migotanie wiary”. Widz, patrząc na obraz, ma wrażenie, że cała jego powierzchnia drga. Na obrazie artystka umieściła dużą liczbę małych postaci. Każda z nich trzyma polską flagę. To wszystko pulsuje w oczach odbiorcy i tworzy wrażenie przestrzeni, którą trudno objąć. Całość daje poczucie ciepła, wspólnoty, przebijającą się wiarę w lepsze. Legierska oszczędnie posługuje się kolorem, jednak stara się wydobyć z niego jak najwięcej. Błękit, który dominuje w jej pracy, symbolizuje wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość. Jak mówi sama artystka, obraz nie jest polityczny, ale ma za zadanie pokazywać właśnie te wartości. Całą kompozycję zamyka wizerunek dwóch dziewczynek. Ich zamyślone buzie, bliskość i błękitne sukienki reprezentują uczucia również pozostałych osób znajdujących się na obrazie.

Niezwykle intrygującą pracą jest również dzieło Zuzanny Jankowskiej „Algorytm na miłość”

Twórczość tej artystki charakteryzuje graficzny realizm osadzony w geometrii. Najczęściej przedstawia wizerunki zwierząt, ludzi oraz rzeźb. W swoich pracach nawiązuje do popkultury, emocji, symboliki. Często w humorystyczny, ale też ironiczny sposób ukazuje otaczającą nas rzeczywistość. Taki właśnie jest prezentowany w DESA Unicum obraz. Przedstawia dwie rzeźby, korzystające z popularnej aplikacji randkowej. Zuzanna Jankowska zajmuje się grafiką komputerową oraz malarstwem. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.

Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Przemysława Wójciaka, Małgorzaty Rusieckiej czy Filipa Moszanta. 30 lipca zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Similar Posts

Dodaj komentarz