Kultura i Sztuka

Lato pełne sztuki

Sztuka w środku lata

Aż sześć wyjątkowych wystaw można zobaczyć w lipcu przy Pięknej 1A, w DESA Unicum. Pojawią się magiczne pejzaże Włodzimierza Terlikowskiego i pełne letnich barw dzieła Rafała Malczewskiego. Prawdziwym wydarzeniem będzie wystawa onirycznych dzieł słynnego litewsko-polskiego grafika Stasysa Eidrigevičiusa. Wszystkie prezentowane na wystawach prace wylicytować można z domu, na aukcjach online. 

Anglia, Hiszpania, Francja i Włochy, Indie, Australia, Nowa Zelandia czy północna Afryka. To tylko niektóre z miejsc, jakie odwiedził Włodzimierz Terlikowski. Wszystkie podróże skrupulatnie dokumentował na swoich obrazach. W 1911 roku zamieszkał na stałe w Paryżu, stając się ważną postacią w życiu polskiej kolonii artystycznej nad Sekwaną. Prace tego twórcy  z grona École de Paris znajdują się licznych kolekcjach publicznych we Francji. Na wystawie „Włodzimierz Terlikowski. Magik ze szpachlą” zobaczyć można ponad dwadzieścia wyjątkowych dzieł tego malarza. Wśród nich znalazły się martwe natury i pejzaże ukazujące odległe zakątki świata. Jednym z nich jest orientalistyczny pejzaż z Fezu, marokańskiego miasta, które artysta odwiedził w młodości.

Wystawa zakończy się 20 lipca

Prawdziwą okazją dla koneserów pejzaży będzie też wystawa malarstwa Rafała Malczewskiego, którą oglądać można w dniach 15-29 lipca. Artysta wiedzę i umiejętności czerpał z doświadczeń swojego ojca – kanonicznego dziś malarza i wizjonera modernizmu – Jacka Malczewskiego, z którym łączyła go bliska relacja. Pomimo tego Rafał Malczewski to artysta na wskroś oryginalny, który stworzył swój własny, niepowtarzalny sposób ukazywania rzeczywistości. Malował pejzaże, posługując się jednorodnymi płaszczyznami i lśniącymi, żywymi barwami. Był poetyckim realistą. Dowodem na to jest choćby obraz „Prom” ukazujący taflę wodną w niesamowitych odcieniach czerwieni.

Z kolei prace Stasysa to współczesne, świeckie ikony przepełnione atmosferą surrealizmu. Na jego obrazach groteska miesza się z ironią. Stasys jest mistrzem łączenia elementów realistycznych z fantazją dziecka. Przedstawia ludzi będących równocześnie zwierzętami lub drzewami. Popularne przedmioty zmieniają swoją skalę i stają się przedmiotami magicznymi. Prawdziwym fenomenem są  jego plakaty przedstawiające smutne postaci o dużych głowach i okrągłych jak guziki oczach. Malując i rysując przez lata właściwie jedną postać, Stasys stwarza ją za każdym razem na nowo. Każdej wersji nadaje jej własny charakter i osobowość.

Dzieła artysty zobaczyć można będzie można od 20 lipca

Ponadto  na wystawie „Dzikość i ekspresja” (do 15 lipca) zobaczyć można będzie wyjątkowe, przepełnione emocjami prace polskich twórców takich jak Zdzisław Nitka, Marek Sobczyk, Ryszard Woźniak, Jarosław Modzelewski, Ryszard Grzyb czy Jacek Sroka.

Następna ekspozycja „Letni podwieczorek” to prezentacja unikatowego rzemiosła, które zlicytowane będzie 27 lipca. Znajdą się na niej wyjątkowe obiekty wybitnych projektantów szkła takich jak m.in. Zbigniew Horbowy. Zobaczyć można będzie unikatowe  karafki, dzbany czy kieliszki idealne na spotkanie w gorący wieczór. Program letnich wystaw na Pięknej 1A zamyka intrygująca podróż do przeszłości – „Propaganda i socrealizm”. Przedstawione na niej obiekty przypomną o minionej epoce przepełnionej duchem klasy robotniczej.

Similar Posts

Dodaj komentarz