Dobra polisa ubezpieczeniowa jest niezaprzeczalnie przydatną inwestycją, szczególnie jeśli wykupiona jest z myślą o zabezpieczeniu przyszłości dziecka. Rodzice często decydują się więc na ubezpieczenie grupowe, proponowane przez placówkę szkolną. Jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie? Ubezpieczenie szkolne grupowe czy indywidualne, które będzie lepszym wyborem?
Czym jest ubezpieczenie szkolne?
Warto podkreślić, że taka polisa to nie tylko warianty grupowe możliwe do wykupienia za pośrednictwem placówki szkolnej. Takie rozwiązanie można wykupić również w dowolnej firmie ubezpieczeniowej. Działanie takiej polisy obejmuje sytuacje powstałe nie tylko w szkole, ale także poza jej murami. Umowa ubezpieczeniowa trwa w tym przypadku zazwyczaj 12 miesięcy – obowiązuje więc także w okresie wakacyjnym. Wykupienie polisy daje zabezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku i gwarantuje uzyskanie odszkodowania za poniesione w nim uszczerbki na zdrowiu.
Co daje wykupienie polisy szkolnej?
Ubezpieczenie dla dziecka nie jest obowiązkiem narzucanym przez placówkę szkolną, warto jednak o nie zadbać, gdyż w nagłych sytuacjach może być znaczącym odciążeniem budżetu domowego. W zależności od oferty i podpisanej umowy, wykupiona polisa umożliwia uzyskanie odszkodowania za każdy dzień spędzony w szpitalu, rehabilitację czy choćby naprawę okularów. Ubezpieczenie szkolne daje więc ochronę w razie niespodziewanych sytuacji, mających miejsce podczas pobytu w szkole, domu czy w innym miejscu.
Ubezpieczenie dla dziecka wykupione w szkole – zalety i wady
W ramach umowy podpisanej przez placówkę oświatową z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym rodzice mogą korzystać z gotowego rozwiązania na ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Zostaje zatem przygotowana polisa, z której można szybko i sprawnie skorzystać bez zbędnych formalności. Dodatkowo pakiety grupowe są tańsze. Jakie są minusy takiego rozwiązania? Niestety nie mamy możliwości ingerencji w warunki pakietu. Oferta jest identyczna dla każdego użytkownika, a skoro inwestujemy w ubezpieczenie dla dziecka, dobrze jest dopasować polisę do jego potrzeb.
Jak wybrać ubezpieczenie dla dziecka?
Wybór polisy ubezpieczeniowej nie powinien być pochopny. Musimy wziąć pod uwagę czynniki, które w przyszłości mogą zaważyć o wielkości i możliwości wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim należy przeanalizować sytuacje, które obejmuje dana oferta, istotny jest też czas trwania umowy ubezpieczeniowej. Często o wyborze danego wariantu decyduje wysokość składki. Warto jednak pamiętać, że na bezpieczeństwie dziecka nie warto oszczędzać. Mniejsze kwoty przekładają się na wysokość otrzymanego w przyszłości zadośćuczynienia.
Rodzaje ubezpieczeń dla dziecka
Oprócz szkolnego ubezpieczenia NNW, o którym mowa powyżej, można wykupić ubezpieczenie dla dziecka w postaci polisy na życie lub polisy posagowej. Czym charakteryzują się te warianty? Zauważalną różnicą pomiędzy ubezpieczeniem NNW a pozostałymi propozycjami jest czas, w którym ubezpieczenia obowiązują. Klient wykupuje ubezpieczenie w tym przypadku na co najmniej kilka lat. Jak wyglądają warunki takich polis?
Polisa na życie dla dziecka
W tym przypadku można połączyć ubezpieczenie dla dziecka z ochroną finansową życia i zdrowia rodziców. Opłacana jest więc jedna składka, a dziecko występuje w charakterze współubezpieczonego. Dobierając odpowiedni wariant ochrony, mamy pewność, że w razie sytuacji zagrażających życiu, powodujących trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymamy pomoc od ubezpieczyciela. Polisę na życie dla dziecka można również połączyć z pakietem oszczędnościowym.
Polisa posagowa – co to jest?
Jest to najczęściej najdroższy wariant ubezpieczenia, jednak dzięki takiej polisie łączymy ochronę i oszczędzanie. Taką umowę zawiera się na co najmniej pięć lat, obowiązuje ona zazwyczaj do 25. roku życia ubezpieczonego. W tym czasie opłacane składki, które mogą być wpłacane z różną częstotliwością, gromadzą kapitał, który w przyszłości pełnoletnie już dziecko będzie mogło wykorzystać na dowolnie wybrany cel.