Aktualności

Dlaczego prawidłowe zmierzenie i zważenie paczki jest istotne?

wazenie paczki

Wysyłając paczkę przy pomocy firmy kurierskiej, czymś, co warto wiedzieć, jest to, jak zmierzyć paczkę do wysyłki w prawidłowy sposób. Dlaczego to takie ważne? Wszystkiego dowiesz się poniżej!

Dlaczego wymiary paczki i jej waga powinny być dla Ciebie ważne?

Jest to przede wszystkim ważne, jeśli chcesz uniknąć dodatkowych opłat związanych z wysyłką. Wszystkie paczki po pojawieniu się w sortowni są sprawdzane pod względem wagi oraz wymiarów. Jeśli okaże się, że te podane przez Ciebie są nieprawidłowe, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty za różnicę. Dokładne zmierzenie i zważenie paczki pozwoli Ci na wybranie odpowiedniego rodzaju wysyłki i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów.

Jakie są rodzaje paczek w firmach kurierskich?

Najczęściej wybieranym sposobem wysyłki jest paczka standardowa. Jest ona zazwyczaj wysyłana w prostopadłym kartonie, którego najdłuższy bok oraz ich suma określana jest przez każdą firmę kurierską inaczej.

Kolejnym jest paczka niestandardowa, która ma często nietypowy kształt. W jej przypadku możesz wysłać swoją przesyłkę w tubie czy też zdecydować się na zabezpieczenie jej za pomocą stretchu. To także przesyłka, której wymiary mogą przekraczać rozmiar paczki standardowej.

Przesyłką gabarytową nazywamy paczkę, która waży niewiele, natomiast jej wymiary są duże i wykraczają poza te określone przez wybraną firmę kurierską. Wybierając ten rodzaj przesyłki, należy obliczyć jej wagę gabarytową ze wzoru, który zazwyczaj podany jest na stronie.

Kolejnym rodzajem paczek, które oferują firmy kurierskie, jest paczka dłużycowa. Jej najdłuższy bok przekracza zazwyczaj 200 cm. Waga natomiast często określana jest przez każdą firmę kurierską inaczej.

Coraz większą popularnością cieszą się też paczki, które mogą być dostarczane do maszyn do odbierania przesyłek. Jeśli zdecydujesz się na taki sposób wysyłki, należy przede wszystkim sprawdzić, czy wymiary paczki oraz jej waga mieszczą się w skrytkach, które oferuje kurier. Przykładowo, wybierając Paczkomaty InPost, masz do wyboru 3 gabaryty o różnych wymiarach. Przy każdym z nich maksymalna waga paczki to 25 kg.

Jak prawidłowo zmierzyć paczkę oraz ją zważyć?

Przy mierzeniu paczki oraz jej ważeniu najważniejsza jest dokładność. Wymiary przesyłki podane przy zamawianiu powinny być zgodne z rzeczywistością. Jak więc prawidłowo zmierzyć paczkę?

Najprostsza do zmierzenia jest przesyłka standardowa. Cechują ją regularne wymiary, więc wystarczy zmierzyć jej długość, szerokość oraz wysokość. Jeśli paczka ma natomiast nieregularny kształt, to przy mierzeniu jej wymiarów należy brać pod uwagę najbardziej wysunięte punkty takie jak wybrzuszenia, czy wystające fragmenty.

Określenie wagi bywa natomiast bardziej problematyczne. Chcąc wybrać odpowiedni rodzaj przesyłki, nadawcy często decydują się na zważenie jej za pomocą wagi łazienkowej czy kuchennej, lecz jest to niedokładny sposób. Jeśli chcesz prawidłowo określić wagę paczki, warto wybrać się w tym celu do punktu nadwania, gdzie przesyłka zostanie dokładnie zważona za pomocą służącej do tego wagi.

Similar Posts

Dodaj komentarz