Aktualności

Jak dbać o dezynfekcję przestrzeni w szkołach i przedszkolach?

Dezynfekcja

Niecałe 1,5 miesiąca po powrocie dzieci i młodzieży do przedszkoli i szkół, potwierdzone przypadki koronawirusa w kraju przekroczyły 8000 na dobę. Pomimo tego, nic nie wskazuje na to, aby placówki edukacyjne w najbliższym czasie przeniosły się na edukację zdalną. W tej sytuacji, jednym z najważniejszych czynników jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego tym, którzy w szkołach pozostają. Jak to zrobić najsprawniej?

Zapewnij uczniom i nauczycielom dostęp do środków dezynfekcji na terenie całej placówki

Zgodnie z wytycznymi GIS, każda placówka jest zobowiązana bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, do których zaliczają się: obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust a także regularne czyszczenie pomieszczeń. W celu realizacji tych założeń placówka powinna zadbać o to, aby na terenie całego budynku rozmieszczone były pojemniki z żelem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Regularnie odkażaj i ozonuj placówkę

Nawet placówka, która najbardziej rygorystycznie pilnuje zasad higieny, powinna spojrzeć szerzej na temat dezynfekcji przestrzeni. Bez względu na to czy szkoła operuje w modelu tradycyjnym, czy hybrydowym, obowiązkiem szkoły jest regularne odkażanie przestrzeni, w której znajdują się dzieci i nauczyciele. Dezynfekcja może się odbywać na kilka sposobów, które stanowią swoje uzupełnienie.

Pierwszą z nich jest standardowe spryskiwanie powierzchni twardych płynem dezynfekującym na bazie alkoholu. Takie działania powinny mieć miejsce kilka bądź nawet kilkanaście razy dziennie i mają na celu bieżące usuwanie drobnoustrojów z powierzchni, z którymi często stykają się ludzie. Nie jest ona natomiast w 100% skuteczna. Działa powierzchniowo i często nie wnika w zakamarki. Nie zastosujemy jej również na powierzchniach miękkich czy elektronice.

Uzupełnieniem dla tych bieżących działań jest kompleksowa dezynfekcja przestrzeni, np. w formie ozonowania lub zamgławiania ULV (suchą mgłą). Ozonowanie to metoda, która wykorzystując reakcję chemiczną ozonu ze związkami organicznymi szkodliwymi dla ludzi, neutralizuje drobnoustroje takie jak grzyby, pleśń, bakterie, wirusy, alergeny i inne. Dzięki swojej gazowej formie wnika on nawet do 3 mm w głąb dezynfekowanej powierzchni i odkaża nie tylko powietrze, ale również biurka, krzesła, klamki czy ściany. Zamgławianie ULV z kolei polega na rozpyleniu preparatu biobójczego w formie bardzo drobnych kropelek. Ich średnica to maksymalnie kilkudziesiąt mikronów. Krople równomiernie osiadają na dostępnych powierzchniach, po czym drobiny wody odparowują, zostawiając na powierzchni roboczej sam preparat.

Warto również pamiętać o tym, że regularna profilaktyczna dezynfekcja jest dużo tańsza niż akcja o podwyższonym ryzyku po stwierdzonym przypadku zachorowania. Przy wyborze odpowiedniej metody odkażania warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, np. na infolinii firmy PSG Polska pod numerem +48 511 517 600.

Edukuj na temat higieny

Aby wszystkie procedury działały sprawnie i bez zakłóceń, ważna jest edukacja uczniów i pracowników na temat higieny. Regularne przypomnienia dotyczące mycia rąk czy noszenia maseczek, jak również rozmieszczone na terenie placówki instrukcje mogą pomóc w utrzymaniu reżimu sanitarnego.

Similar Posts

Dodaj komentarz