Premiera sztuki „PeKiN” autorstwa Agaty Biziuk i w jej reżyserii odbędzie się już 28 listopada w warszawskim Teatrze Żydowskim. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego. Spektakl inspirowany historią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Pałac Kultury i Nauki od ponad sześćdziesięciu lat jest świadkiem i uczestnikiem historii. „Podarunek od Stalina” jednych fascynuje, innych zraża, jest jednak popkulturowym symbolem Warszawy. Pałac daje schronienie wielu instytucjom, jest też ważnym miejscem spotkań warszawiaków i przyjezdnych.
Spektakl „PeKiN” opowiada historię budynku, a zarazem historię Polski w szerokim kontekście – socjologicznym, estetycznym, emocjonalnym. Ten spektakl to wycieczka w czasie i przestrzeni, w której przewodnikiem jest Wiatr Historii, a eksponatami – ludzie, rzeźby i duchy.
To opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości. Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage’u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności.
„Zapraszamy na plac budowy, który pochłonął gęstą zabudowę przedwojennej Warszawy
Wysłuchamy żydowskiej kołysanki, która ukoić ma duchy sierot, podopiecznych Janusza Korczaka, błąkające się po Placu Defilad. Weźmiemy udział w lekcji pływania odbywającej się na pałacowym basenie, zajrzymy do Sali Kongresowej, w której haniebne, antyżydowskie przemówienie wygłasza właśnie Władysław Gomułka. W planie wycieczki mamy też clubbing z Bierutem i ostatni zjazd PZPR” – zaprasza na premierowe spektakle Agata Biziuk, reżyserka spektaklu i autorka sztuki.